تبلیغات
تبلیغاتدلیل بی حجابی دخترت این است!

 

علت و راه چاره بی حجابی دختران چیست؟

بی حجابی دختران! مسئله ی غریبی نیست و چقدر هم برخی پدر و مادرها متفاوت با این مسئله برخورد دارند.

آنچه مسلم و قطعی است بروز هر پدیده ناهنجار اجتماعی نمی تواند بدون علت و منشأ خاصی به وجود آمده باشد. ازینر یک انسان اندیشمند که به دنبال اصلاح ناهنجاری های اجتماعی ست، لازم است درابتدای امر به دنبال فلسفه و چرایی و علت بروز آن پدیده ها باشد؛ چرا که در غیر این صورت هیچ گاه به موفقیت لازم دست نخواهد یافت. سوال بسیار مهمی که در خصوص ناهنجاری بی حجابی در جامعه اسلامی مطرح می شود این است که، چرا دختران امروز رو به سوی کم حجابی یا به عبارتی بی حجابی می آورند؟ این پرسش موضوعی است که در این مجال به دنبال جواب قانع کننده برای آن هستیم.


فرایند تربیت مسأله ی زمان بر و تخصصی
اولین و مهمترین موضوعی که در خصوص تربیت دینی دختران و به طور کل فرزندان باید مورد توجه قرار داشته باشد. این است که فرایند تربیت چیزی نیست که با فعالیت چند روز و در قالب امر و نهی، موعظه و ارشاد چند ماه بتوان به محصول مفید و ارزشی نهایی تبدیل شود. بعضی از والدین بعد از سالیان سال غفلت و بی توجهی به مقوله تربیت، متوجه رفتارهای ناهنجار فرزندان خود می شوند، در این زمان است که برای اصلاح فرزندان به تکاپو می افتند. این در حالی است که اگر در سنین ابتدایی رشد، موضوع تربیت دینی در درجه اول اهمیت قرار می گرفت و روش صحیح و علمی اتخاذ می شد هیچ گاه این چنین رفتارهای نامناسبی از فرزندان خودنمایی نمی کرد. آنچه از آموزه های اهل بیت(علیه السلام) در منابع روایی وجود دارد حاکی از اهمیت دوران کودکی برای تربیت دینی فرزندان است. کما اینکه امام علی(علیه السلام) در خصوص تربیت دینی فرزندان خود می فرماید: «فَبَادَرْتُک بِالْأَدَبِ قَبْلَ أَنْ یَقْسُوَ قَلْبُک؛[1] فرزند عزیزم، من در آغاز جوانی ات به ادب و تربیت تو مبادرت کردم، پیش از آنکه عمرت به درازا بکشد و دلت سخت شود».

 

حجاب دختر

 

حجاب را باید زیبا جلوه داد
هر انسانی فطرتاً زیبا دوست و زیبا طلب است.کما اینکه خداوند متعال را نیز به زیبایی و زیبا دوستی می شناسیم. «ٍعَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع‏ إِنَّ اللَّهَ جَمِیلٌ یُحِبُّ الْجَمَالَ وَ یُحِبُّ أَنْ یَرَی أَثَرَ النِّعْمَةِ عَلَی عَبْدِهِ؛[2] امام صادق (علیه السلام)از امام علی (علیه السلام) نقل می فرماید: خداوند جمیل است و جمال را دوست دارد و دوست دارد آثار نعمت خود را بر بنده‏اش ببیند».
اساساً هیچ انسانی دوست ندارد که به گونه ای زشت و ناخوشایند جلوه نماید. بخصوص در عرصه روابط اجتماعی که بسیاری از افراد به دنبال فروش کالای خود هستند، بهترین ابزار برای عرضه کردن آن استفاده از اهرم زیبای ست. در خصوص حجاب و عفاف نیز به همین شکل است. اگر والدین در همان سنین کودکی با مقوله حجاب به گونه ای زیبا برخورد نمایند، به طوری عفاف و حیا برای فرزندان موضوعی زیبا و ارزشی جلوه نماید، در سنین بالاتر هیچ گاه با آن به چشم نفرت و زشتی نگاه نمی کردند. بسیاری از والدین از همان سنین کودکی به گونه ای فرزندان خود را با لباس های تن نما و عریان در جامعه حاضر می نمانید که گویی فرزندی زیبایی را در تن آرایی و بدن نمایی می شناید. یقیناً گناه بسیاری از اینچنین فرزندانی برعهده والدین بی مسئولیت خواهد بود.
امام زین العابدین(علیه السلام) در رساله حقوق می فرماید: «حقّ فرزندت بر عهدة تو این است که بدانی او از توست و در نیک و بد زندگی و خیر و شرش، وابسته به تو است و آگاه باشی که در حوزة سرپرستی وی، مسئول ادب و تربیت سالم او می باشی و وظیفه داری که او را به پروردگارش راهنمایی کنی و در اطاعت از فرمان های الاهی یاری اش نمایی».[3]

 

امان از مادران بی حیا و بی حجاب
در متون روایی گاهاً با روایتی برخورد می کنیم که صحبت از والدین جهنمی نموده اند والدینی که در اثر بی تفاوتی و بی مسئولیتی زمینه گمراهی و فساد فرزندان خود را فراهم نموده اند. در خصوص حجاب و عفاف نیز اگر والدین به این موضوع با عنوان مسأله ارزشی و ضروری در زندگی نگاه می کردند و خود نیز به آن پایند و متعهد می شدند هیچ گاه فرزندان ایشان آلوده به بی حیایی و بی حجابی در جامعه نمی شدند. با توجه به این که فرهنگ اسلامی مسئولیت های سنگینی در این خصوص بر عهده افراد و خانواده ها گذاشته است، شاهد سلب مسئولیت های فراوانی از جانب ایشان هستیم.
قرآن کریم در زمینة مسئولیت والدین در تربیت دینی اهل خانواده می فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ»[4] در حدیثی امام صادق(علیه السلام) می فرماید: هنگامی که این آیه نازل شد، مردم گفتند: یا رسول الله چگونه ما خودمان و اهل و عیالمان را از آتش دوزخ حفظ کنیم؟ حضرت فرمود:

خودتان کارهای خیر انجام بدهید؛ خانواده خود را به کارهای خوب تذکر بدهید؛ آنها را بر اطاعت و عبادت خداوند تأدیب و تربیت نمایید. سپس امام فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَی یَقُولُ لِنَبِیِّهِ(صلی الله علیه وآله) وَ أْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها»؛ خانواده خود را به نماز فرمان ده و بر انجام آن شکیبا باش! [طه/ 132] وَ قَالَ وَ اذْکُرْ فِی الْکِتابِ إِسْماعِیلَ إِنَّهُ کانَ صادِقَ الْوَعْدِ وَ کانَ رَسُولًا نَبِیًّا وَ کانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ وَ الزَّکاةِ وَ کانَ عِنْدَ رَبِّهِ مَرْضِیًّا»؛ [مریم/55ـ54] «و در این کتاب (آسمانی) از اسماعیل (نیز) یاد کن، که او در وعده‏هایش صادق، و رسول و پیامبری (بزرگ) بود! و همواره خانواده‏اش را به نماز و زکات فرمان می‏داد و همواره مورد رضایت پروردگارش بود.[5]

 

تشویق فرزندان و بیان آسیب های بی حجابی برای فرزندان
از جمله مسائلی که باعث شیوع بی حجابی در بین دختران جوان شده است، عدم حمایت و تشویق والدین است. شاید بعضی از ایشان برای ترغیب فرزندان خود به وسائلی غیر از تشویق و محبت استفاده نمایند ولی آنچه مسلم است گزینه محبت و تشویق می تواند تأثیر بسزایی در جلب فرزندان به سوی حجاب ایفا نماید. از طرفی رشد معنوی و تربیت اخلاقی مستلزم پرورش سالم عواطف کودک است. در این زمینه نیز روایات بسیاری وارد شده است؛ امام صادق(علیه السلام) فرموده اند: «اِنَّ اللّه لَیَرحَمُ العَبدُ لِشِدَّةِ حُبِّهِ لِوَلَدِه؛ همانا پروردگار بنده اش را به دلیل زیادی مهرورزی نسبت به کودک خود می بخشاید».علاوه بر این موضوع بیان آسیب های پیش روی بی حیایی که در کمین دختران جوان است می تواند ایشان را از عواقب شوم آن برحذر دارد.

 

نتیجه و حاصل کلام:
برای پرورش فرزندانی صالح، متدین و مقید به آموزه های دینی، لازم است علاوه بر پایبندی خود الدین، تربیت دینی کودکان را در سنین کودکی آغاز نمود و با اهرم های همچون محبت و تشویق بیان آسیب های پیش روی بی حیای در جامعه فرزندان را به رعایت حدود الهی تشویق نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط آ ر مــــان در چهارشنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱:۴۶ قبل از ظهر، ۵۸۶ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: امور تربیتی
برچسب‌ها: زن، دختران، دختر، حدیث، حجاب، دبیرستان، زیبا، محجبه، بی حجاب، بی حجابی، دین، تربیت، کودک، اجتماعی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha