تبلیغات
تبلیغات اختلافات زناشویی و نیم نگاهی به عوامل موثر در پیدایش آن : آیا تا به حال فکر کرده ‏اید که عذرخواهی  چقدر می‏ تواند اختلافات زناشویی را از بین ببرد؟ اغلب زوج‏های جوان حتی اگر در گذشته، بهترین دخترها و پسرها برای خانواده ‏هایشان بودند، در زندگی مشترک با همسرشان دچار اختلافات زناشویی می ‏شوند. کسی نمی‏ تواند ادعا کند که تا به حال با همسرش مشاجره نداشته و از همسرش نرنجیده است. بعضی‏ ها به خاطر جر و بحث ‏هایی که پیش می‏ آید، احساس می‏ کنند که ازدواجشان موفق نبوده است. با این حال، خود را ناگزیر به سازش با همسر می ‏دانند؛ اما اختلاف آنها، مثل آتش زیر خاکستر، باقی می‏ ماند. در این موارد، لازم است هر یک از زوجین فقط این سؤ ال را از خود بپرسند که «چقدر برای بهبود روابط مان زحمت کشیدیم»

اختلافات زناشویی  کوچک را دست کم نگیریم؛ چون اغلب همین ‏ها هستند که سد راه خوشبختی هستند؛ مثل بگو مگوها، نیش زدن‏ها، دخالت‏ها، ناسازگاری‏ ها، ناکامی‏ ها، غرورها و منت گذاشتن‏ ها. اگر در برابر این مسائل کوچک از خود گذشت نشان دهید، راه های جدیدی برای دوست داشتن زندگی مشترک و همسرتان باز خواهد شد و به یک نیروی فزاینده مثبت، دست خواهید یافت. در این جا برای نمونه، چند راه را برای حل اختلافات زناشویی را به شما یادآوری می‏کنیم :

 منت نگذارید . 

منظور کارهایی است که برای همسرتان انجام داده ‏اید یا حتی گذشتی که به خاطر او در زندگی زناشویی کرده‏ اید . منت گذاشتن یکی از مواردی است که جرقه اختلافات زناشویی  را فراهم می‏کند. ما نباید توقع داشته باشیم که همسرمان به خاطر هر کاری که انجام می‏دهیم، از ما قدردانی کند. اگر زوجین، توقع قدردانی داشته باشند، نتیجه آن، ناخرسندی و به رخ کشیدن کارهایی است که در طول روز انجام می‏دهد .

مثلا من بچه‏ ها را به مدرسه رساندم؛ خانه را من تمیز کردم؛ خرید را من کردم؛ بچه‏ ها را من حمام بردم و… . منت گذاشتن مداوم باعث می‏شود که نسبت به همسرمان، احساس خشم کنیم و کم کم عشق و محبت در زندگی کم‏ رنگ می‏شود و کنایه‏ زدن‏ ها شروع می شود و هر روز بیشتر از روز قبل، نیروی خود را به خاطر این مسائل بی‏ارزش، از دست می‏دهیم و عادت می‏کنیم که هر روز، فهرست بلند بالایی را از کارهایی که انجام داده‏ ایم، به رخ همسرمان بکشیم .

توقع نداشته باشید همسرتان بی‏ نقص باشد .

وقتی به همسرتان می‏گویید « چرا این طور هستی »، یا « چرا خودت را عوض نمی‏ کنی »، از او توقع دارید که چه جوابی به شما بدهد؟ خودتان را جای او بگذارید؛ اگر کسی از شما این سؤال را بپرسد، چه جوابی می ‏دهید؟ اغلب ما فکر می‏ کنیم که عملکردمان درست است و شاید ذاتاً نمی ‏توانیم خودمان را اصلاح کنیم. وقتی چنین سؤالی را از همسرتان می‏ کنید، او تصور می‏ کند که آن کسی نیست که شما می‏ خواستید و در انتخابتان اشتباه کردید و این مسئله‏ ای نیست که از ذهن کسی بیرون برود و نباید توقع بهبود روابط زناشویی را بعد از زدن چنین حرف‏هایی داشت. بعضی‏ها این سؤالات را از همسرشان نمی ‏پرسند؛ بلکه اینها را به جای این‏که از همسرشان بپرسند، از خودشان می‏ پرسند که این هم به مراتب بدتر است؛ زیرا در این صورت، خودمان فکر می‏ کنیم که اگر او شخص دیگری بود، آن وقت من خوشبخت بودم و اوست که باید عوض شود و هیچ راه دیگری نیست.

 عادت‏های عجیب خود را بشناسید .

به نظر شما خنده ‏دار نیست که کسی را با تمام وجود دوست داشته باشید، ولی به خاطر مسائل کوچکی، مثل ریختن خمیردندان روی سنگ دست‏شویی یا پرتاب کردن جوراب‏ها در اطراف خانه و یا نشستن ظرف‏های آشپزخانه، محبتتان تبدیل به خشم شود؟ آیا این‏که شما جورابی را از گوشه خانه بردارید یا خمیردندان ریخته شده یا ظرف‏های نشسته را بشویید، کار خیلی سختی است؟ اصلاً چرا فکر نمی‏کنید که شما هم عادت‏های این چنینی دارید؟ بنابراین، بهتر است که اول عادت‏های خودمان را کشف کنیم و اگر هم عادت بدی را در همسرمان کشف کردیم، مشکل او را مشکل خودمان بدانیم.

بخشش تان با جان و دل باشد .

 آیا می‏ دانید که عذرخواهی در زندگی زناشویی، چقدر می ‏تواند اختلافات را در روابط زناشویی بیهوده را از بین ببرد؟ علت این‏ که بعضی ‏ها از عذرخواهی فرار می‏ کنند، این است که می ‏ترسند طرف مقابلشان عکس‏ العملی نشان بدهد که موجب پشیمانی‏ شان شود. بعضی‏ ها وقتی همسرشان از آنها عذرخواهی می‏ کند، چنان قیافه حق به جانبی می‏ گیرند که موجب دل‏ شکستگی و آزردگی او می‏ گردند. وقتی همسرمان از ما عذرخواهی می‏کند، باید خیلی موءدبانه و از ته دل، او را ببخشیم و کارهای ناپسندی مثل زیر لب حرف زدن، آه کشیدن یا کنایه ‏زدن را کنار بگذاریم؛ حتی بحث را ادامه ندهیم و به این ترتیب، به دلخوری‏ها، تلخی‏ ها و واکنش‏ها پایان دهیم تا همسرمان تأثیر مثبت عذرخواهی‏اش را لمس کند. بنابراین، اگر همسرتان از شما عذرخواهی کرد، راه را برایش هموار کنید و با قلبی باز، او را ببخشید و با این کار، بخشش را به او هم یاد دهید.

 مشغله‏ هایتان را از روابط زناشویی تان جدا کنید .

کار، همیشه هست و هیچ وقت، تمامی ندارد. اگر شما برنامه ‏ریزی درستی در زندگی زناشویی نداشته باشید، در طول روز، برای کارهایتان وقت کم می‏ آورید؛ اما برنامه ‏ریزی درست، آن است که در آن، برای خانه، خانواده و همسرتان هم وقت بگذارید. سعی کنید ساعاتی را در روز با همسرتان تنها باشید؛ با هم خلوت کنید . سعی کنید هیچ وقت کار و خستگی ناشی از کار را با خودتان به منزل نیاورید. وقتتان را تنگ و خودتان را خسته نشان ندهید. اگر به همسرمان بگوییم که سخت در حال تلاش هستیم؛ تنها نتیجه ‏اش این است که همسرمان در آخر فهرست کارهایمان قرار می‏گیرد و گاهی هم فراموش می‏شود و برای بعضی ‏ها حتی ممکن است ناخودآگاه از این فهرست حذف شود!

 کارهای فراموش شده را خودتان انجام دهید .

همسر شما آدم آهنی نیست؛ بلکه مثل همه انسان‏های معمولی، ممکن است خسته شود و یا کاری را فراموش کند. در این صورت، نباید او را سرزنش کنید. این‏که بگوییم « چرا برای دست‏شویی حوله نگذاشتی » یا « چرا ظرف‏ها را نشستی »، ممکن است کار را به یاد او بیاورد؛ ولی آیا او همیشه یادش می ‏رود که این کارها را انجام دهد؟ مسلماً نه. بعضی‏ ها اعتقاد دارند که باید نوع گفتارمان را در روابط زناشویی درست کنیم؛ مثلاً می‏توانیم چنین بگوییم: « حوله دست‏شویی کجاست » یا « قرار بود برای دست‏شویی حوله بگذاری » که البته روش خوبی است و باعث می‏شود تا طرف مقابل مان هم عکس‏ العمل خوبی نشان بدهد و در مقام دفاع از خودش بر نیاید؛ ولی یک روش بهتر هم وجود دارد و آن این‏که اگر واقعاً وقتش را داریم، خودمان این کار را انجام دهیم.

با برطرف نمودن اختلافات زناشویی در زندگی مشترک و حل مشکلات کوچک و پیش پا افتاده، شما می‏ توانید فکرتان را صرف جنبه‏ های مهمتر روابط تان کنید و به ارتباطی صمیمی فکر کنید. شما می‏توانید همدرد همسرتان باشید و عشق، محبت و شادی را به او هدیه کنید.

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha